TŠ progress

S námi se Vám otevírá taneční svět

Něco z etikety

Základní zásady

Etiketa, neboli nauka o společenském chování, má prsty snad ve všem kolem nás – a my bychom měli mít znalost alespoň základních pravidel. Hodně toho víme z chování odkoukaného od ostatních, ale trocha teorie v tomto případě rozhodně není k zahození! To protože není nad trapas, společenské faux-pas, když uděláme něco neslušného.

První dojem svým chováním a zevnějškem vytvoříme pouze jednou a pokud se nám příliš nepodaří, můžeme očekávat, že našemu dalšímu jednání bude přisuzována určitá negativita. Nic, ani zdvořilost a slušnost se nemá přehánět neboli méně znamená mnohdy více. A jak se chovat? Přirozeně. Nedělat ze sebe naprostého nadutce neznalého etikety či rozmazleného človíčka lhostejného ke všemu kolem.

Existují asi 4 pilíře společenských pravidel, tj. vlastností, které jsou v etiketě považovány za nejdůležitější.
Takt – Být taktní znamená umět vžít se do situace toho, s kým jednáme, a jednat s ním tak, jak bychom si my sami přáli, aby za stejné situace bylo jednáno s námi. Taktní je např. nadřízený, který okamžitě „neseřve“ podřízeného, ale chybu mu vytkne mezi čtyřma očima. Taktní člověk upozorní druhého na závadu v oblečení či v chování tak, aniž by se ho dotkl a aniž by o tom řekl ostatním.
Ohleduplnost – Ohleduplný člověk je tolerantní, ale to neznamená, že toleruje všechno. Je více kritičtější k sobě než k lidem okolo sebe. Snaží se ostatním lidem život usnadňovat.
Úcta k lidem – Je projevem toho, že si vážíme lidí okolo sebe, že projevujeme i úctu k lidské práci, že nebudeme lhostejní a že budeme proti lhostejnosti bojovat.
Estetičnost a hygiena – Existují určité požadavky na zevnějšek a hygienické návyky, jejichž zanedbání (někomu mohou např.„smrdět“ šaty, někomu může „vanout“z úst) nedělá z člověka vítaného návštěvníka společnosti. Z dalších vlastností lidé oceňují otevřenost, konkrétnost, bezprostřednost, opravdovost, schopnost dát najevo své city či prosadit svůj názor.

Společensky nepřijatelným projevem je arogance a agresivita.

Zde se můžete přihlásit do základních tanečních kurzů pro mládež od září 2023

Ve Vaší přihlášce se vyskytly následující chyby, prosím zkontrolujte údajePoložky označené * jsou povinné.

Odesláním přihlášky souhlasíte se zpracováním osobních údajů, výhradně pro účely TŠ Progress.